Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest widoczna przez zwykłych Polaków. Przeciętny Kowalski z roku na rok się bogaci. Dla wielu z nas tempo to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednak coraz więcej osób stać na zakup własnego mieszkania. Często są to lokale z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a w wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest nie tylko oznaką wzrostu zamożności Polaków, lecz również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się być w celach inwestycyjnych. Domu do remontu nie istnieją jednak od razu gotowe na przyjęcie nowego najemcy. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac, które nierzadko mają przetrwać kolejne kilkadziesiąt lat. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jakie możliwości zwrócić uwagę? O naszym poniżej.
 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

 


Do ważnych prac dotyczących remontem dom u należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Przy zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i również jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z reguły wymagają wymiany i okien i drzwi, co ma możliwość wiązać się z kosztem nawet na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze drzwiczki zewnętrzne czy okna zhandlujemy poniżej tysiąca złotych. Jeżeli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na przykład do mieszkania w budynku objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć na temat kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wskazane jest zaplanować już z początku remontu. Często po zamówieniu musimy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy otworów okiennych nawet do kilku tygodni, jeśli nie są osiągalne od ręki. Wymiana tychże elementów mieszkania wymaga również często uszkodzenia elementów ścian – poprzez podkucie czy zamurowanie szczelin. Po tego rodzaju pracach konieczne jest pierwotnego zabezpieczenie i dostosowanie aż do wyglądu lokalu. Wymiana okien po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko więcej kosztowna, ale i długotrwała.

 

 

Zmiana układu pomieszczeńAż do ciężkich i brudnych robót należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni na salon, połączenie łazienki wraz z ubikacją czy zmiana liczby pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń i stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część prac można rozwiązać łatwiej, stosując stelaże i ściany wraz z karton-gipsu. Porządny remont spośród reguły będzie jednak oparty o trwalsze rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na pewną rzecz, która często zadziwia osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość, niż się wydaje! Prace przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, odpowiednim wyborem będzie więc postanowienie o skorzystaniu z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. Natomiast musimy jeszcze pamiętać na temat bardzo ważnej rzeczy: zmiana układu pomieszczeń może żądać również przeniesienie lub modyfikację układu istniejących już instalacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

 

 

Wymiana aplikacjiW lokalach wybudowanych kilkanaście lat temu, praktycznie za każdym razem konieczna jest wymiana aplikacji. Aluminiowa instalacja elektryczna ma możliwość stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą przyczynić się do zalania, a źle podłączona instalacja gazowa ma możliwość w pewnym czasie spowodować prawdziwą tragedię. Kontrola wszystkich instalacji jak i również w razie potrzeby ich naprawę lub wymiana powinny okazać się jednym z najważniejszych wydatków w budżecie kupującego. Od momentu stanu instalacji zależeć stanie się przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Wspomniane wcześniej zmiany układu obszarów mogą bezpośrednio wpływać na koszt wykonania lub uaktualnieniu instalacji wszystkich typów. Właściwym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki czemu będziemy mieć gwarancję jakości wykonanych prac. Koszta związane z wymianą instalacji są bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej przy kawalerce to koszt od momentu 2 do 5 tyś złotych, w większym mieszkaniu może to być poniekąd ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z definicji są tańsze, choć wymiana całego pionu również ma możliwość być kosztowna.

 

 

Łazienka


Jednym z największych wydatków związanych wraz z remontem mieszkania jest również łazienka. Remont tego miejsca najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Przemiana wanny na prysznic, lokalizacji miasta umywalki czy toalety, zaś nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów wskazane jest wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt robót przy wykończeniu niewielkiej łazienki w kawalerce wyniesie także od około 2 do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od wyobraźni właściciela mieszkania. Najtańsze uporządkowanie zmieści się w kilku tysiącach złotych do postaci "pod klucz", dla pozostałych osób wydatek kilkunastu tysięcy złotych na same płytki do łazienki to minimalna wartość. Wszystko zależeć będzie od czasu zasobności portfela inwestora bądź wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

 

 

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania każdego pionów i poziomów. Często różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Częstokroć fachowiec musi prostować ścianę na całej długości i wysokości lub nie wydaje się być mógł tego wykonać bez znaczącej utraty metrażu pubu. Jeśli decydujemy się na remont kapitalny, warto przeprowadzić go dobrze. Zamiast łatwych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki standardowe. Choć czas ich wysychania, a z tego powodu i renowacji jest dłuższy, to standard lokalu nie opadnie poprzez wiele lat. Początkowo sporo osób pomija też koszt malowania ścian – ma możliwość to być nawet kilkanaście złotych za metr kwadratowy, natomiast i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie apartamentu mieszkalnego w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilka tysięcy złotych kosztu.

 

 

PodłogiDobry remont kapitalny nie powinna obyć się bez wymiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach istnieją panele podłogowe. Dostępne będą w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często wykorzystywane są też podłogi wraz z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma trochę inną trwałość i różne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych mamy możliwość za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami po kawalerce lub też przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych w wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na wyjątkowe zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole służące do wyboru. Dla większości osób właściwym rozwiązaniem będzie co najmniej zakup paneli podłogowych na temat grubości 8 milimetrów i klasie ścieralności AC4. Pozwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i zredukowanie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują zestaw w cenie produktu lub za niewielką opłatą. Przedsiębiorstwa działające na rynku dają tą usługę w wartości około 15 złotych za metr kwadratowy. Do wydatków tych zaliczyć można wciąż podkłady pod panele lub listwy przypodłogowe. To koszty które często pomijane istnieją przy pierwszej analizie wydatków remontu.

 

 

KuchniaO jak wiele koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć będzie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie mamy możliwość oszacować z dość niemałym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie oferują takie produkty najczęściej w przedziale od nawet poniżej 1000 złotych do przeszło 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej łazienki koszt mebli wyniesie mniej więcej 2-5 tysięcy złotych, w dużych mieszkaniach i przy odsylacz zastosowaniu najlepszych materiałów mamy możliwość zobaczyć rachunek opiewający w kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i kupno mebli warto zaplanować dzięki wczesnym etapie remontu. Wytwórczość mebli na zlecenie trwa często od 2 do nawet 8 tygodni. W tym momencie można nawet przeprowadzić wszelkie pozostałe prace remontowe. Porządnie więc wcześniej odpowiednio przeprowadzić pomiary i dostosować rozłożenie instalacji elektrycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej do układu sprzętu AGD i mebli.

 

 

Szafy wnękoweUsługi stolarskie w remontowanych mieszkaniach często nie ograniczają się jedynie do zabudowy w kuchni. Coraz to częściej korzystamy również spośród szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwikłania są wygodne, trwałe, natomiast jednocześnie niekoniecznie drogie. Wielu szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w wartości do 3000 złotych, czasami nawet z uwzględnieniem atrakcyjnych dodatków czy luster. Produkcja szafy na wymiar może zająć kilka tygodni, podobnie jak ma to miejsce przy meblach kuchennych. Warto więc planować te zakupy jednocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie tylko ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale często będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebelków o kilkaset złotych.

 

 

Meblowanie i upiększanie


Wykonanie wszystkich prac remontowych to nie koniec. Bardzo ważne jest właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach nawet przez wiele tygodni. Gdy ten etap mamy za sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by było przytulne. Elementy takie jak poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a będą w stanie zdecydowanie ulepszyć wygląd i komfort pubu. Pomijając fakt czy mieszkanie zamawiamy niezwykłego czy z zastosowaniem na wynajem.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Jak zaplanować remont mieszkania?”

Leave a Reply

Gravatar